FORT BEND AREA FOOTBALL

WEEK 9 SCORES

Oct. 24

Kempner 21, Fort Bend Austin 14

Willowridge 69, Milby 24

George Ranch 29, Elsik 13

Shadow Creek 24, Foster 17

Oct. 25

Bush 26, Dulles 7

Ridge Point 31, Elkins 21

Friendswood 21, Hightower 2

Pearland 55, Hastings 14

Dawson 26, Alief Taylor 0

Stafford 24, Furr 13

Weimar 35, Brazos 6

East Bernard 54, Bloomington 0

Terry 14, Ball 7

Lamar Consolidated 55, Montgomery 14

Victoria St. Joseph 31, Fort Bend Christian 17

Oct. 26

Travis 57, Clements 20

Needville 38, Fulshear 16

Emery/Weiner 57, Logos Prep 0

WEEK 10 SCHEDULE

Oct. 31

Fort Bend Austin vs. Bush, 6:30 p.m., Mercer Stadium*

Hightower vs. Shadow Creek, 7 p.m., Hall Stadium*

George Ranch vs. Strake Jesuit, 7 p.m., Traylor Stadium*

North Forest vs. Stafford, 7 p.m., Cowart Stadium*

Nov. 1

Dulles vs. Elkins, 7 p.m., Mercer Stadium*

Kempner vs. Travis, 7 p.m., Hall Stadium*

Willowridge vs. Manvel, 7 p.m., Freedom Field*

Elsik vs. Alief Taylor, 7 p.m., Crump Stadium*

Hastings vs. Dawson, 7 p.m., The Rig*

Brazos vs. Kennedy, 7:30 p.m., Lion Stadium*

East Bernard vs. Danbury, 7:30 p.m., Memorial Stadium*

Needville vs. Brazosport, 7:30 p.m., Blue Jay Stadium*

Foster vs. Texas City, 7 p.m., Stingaree Stadium*

Lamar Consolidated vs. Cleveland, 7:30 p.m., Traylor Stadium*

Northside vs. Marshall, 7 p.m., Cowart Stadium*

Second Baptist vs. Fort Bend Christian, 7 p.m., SBS Eagle Stadium*

Nov. 2

Clements vs. Ridge Point, 1 p.m., Mercer Stadium*

Terry vs. Friendswood, 1 p.m., Traylor Stadium*

WEEK 11 SCHEDULE

Nov. 7

Fort Bend Austin vs. Elkins, 6:30 p.m., Hall Stadium*

Bush vs. Travis, 6:30 p.m., Mercer Stadium*

Hastings vs. Brazoswood, 7 p.m., Crump Stadium*

Foster vs. Hightower, 7 p.m., Traylor Stadium*

Nov. 8

Clements vs. Kempner, 7 p.m., Mercer Stadium*

Dulles vs. Ridge Point, 7 p.m., Hall Stadium*

Elsik vs. Dawson, 7 p.m., Crump Stadium*

Stafford vs. Worthing, 7 p.m., Stafford Stadium*

Brazos vs. Shiner, 7 p.m., Cougar Stadium*

Needville vs. Sealy, 7:30 p.m., T.J. Mills Stadium*

George Ranch vs. Pearland, 7 p.m., The Rig*

Terry vs. Shadow Creek, 7 p.m., Freedom Field*

Fulshear vs. Brazosport, 7:30 p.m., Hopper Field*

Lamar Consolidated vs. Paetow, 7:30 p.m., Traylor Stadium*

Logos Prep vs. Giddings State School, 7 p.m., Old Kempner Stadium*

Strake Jesuit vs. Alief Taylor, 7 p.m., Clay Stadium*

Westbury Christian vs. Fort Bend Christian, 7 p.m., Husky Stadium*

Nov. 9

Marshall vs. Madison, 1 p.m., Mercer Stadium*

Willowridge vs. Sterling, 1 p.m., Hall Stadium*

STANDINGS

UIL

20-6A

Travis 5-0/8-0

Ridge Point 4-1/6-2

Elkins 3-2/6-2

Bush 3-2/5-3

Austin 2-3/2-6

Kempner 2-3/4-4

Dulles 1-4/2-6

Clements 0-5/1-7

23-6A

Dawson 5-0/7-1

Strake Jesuit 4-1/6-2

George Ranch 4-1/4-4

Pearland 3-2/6-2

Taylor 2-3/3-5

Hastings 1-4/3-5

Elsik 1-4/1-7

Brazoswood 0-5/0-8

10-5A DI

Shadow Creek 5-0/8-0

Friendswood 4-1/7-1

Hightower 4-1/5-3

Foster 3-2/5-3

Angleton 2-3/4-3

Texas City 1-4/1-7

Terry 1-4/2-6

Ball 0-5/3-5

10-5A DII

A&M Consolidated 5-0/8-0

Paetow 4-1/7-1

Huntsville 3-2/5-3

Lamar Consolidated 3-2/6-2

Rudder 3-2/5-3

Lake Creek 1-4/3-5

Montgomery 1-4/2-6

Cleveland 0-5/0-8

11-5A DII

Manvel 6-0/8-0

Marshall 5-1/7-1

Willowridge 5-1/6-2

Sterling 5-2/5-4

Northside 3-4/4-5

Milby 2-4/3-5

Waltrip 2-4/2-6

Madison 0-6/0-8

Sharpstown 0-6/0-8

12-4A DI

Navasota 5-0/5-4

Stafford 3-1/3-5

Wheatley 3-1/5-3

Furr 2-2/4-4

Yates 1-3/1-6

North Forest 1-3/2-6

Worthing 0-5/2-6

13-4A DI

Needville 4-0/7-1

El Campo 3-1/7-1

Columbia 3-1/7-1

Brazosport 2-2/5-3

Sealy 2-2/5-2

Fulshear 1-4/1-8

Bay City 0-5/0-8

11-4A DII

Sweeny 3-0/6-2

Kashmere 2-1/2-6

Wharton 2-1/4-4

La Marque 2-1/4-4

Scarborough 0-3/2-6

Washington 0-3/0-7

14-3A DII

East Bernard 5-0/9-0

Schulenburg 4-1/6-3

Ganado 3-1/6-2

Tidehaven 2-2/3-5

Danbury 1-3/1-6

Bloomington 0-4/2-6

Van Vleck 0-4/2-5

15-2A DI

Shiner 3-0/9-0

Weimar 2-1/8-1

Brazos 1-1/3-5

Kenedy 0-2/4-4

Yorktown 0-2/3-5

TAPPS

II-5

Lutheran South 3-0/7-1

Second Baptist 3-0/8-0

Cypress Christian 1-2/2-6

Fort Bend Christian 1-2/4-3

Victoria St. Joseph 1-2/4-3

Westbury Christian 0-3/1-7

6M I-3

Emery Weiner 3-0/7-1

Faith West 3-0/3-4

Giddings State 1-1/2-4

Logos Prep 1-2/1-6

SA Lutheran 0-2/1-6

SA Castle Hills 0-3/0-8



Source link